úterý 10. října 2006

Deník VI - Vietnam, Laos, Hong Kong 2006 na závěr

Na konec cesty ...

 
Možná z předchozího popisu někdo získal dojem, že cesta po Asii je jedno velké utrpení, ale snad s výjimkou autobusů, to rozhodně není pravda. Naopak, je to zábavné dobrodružství a pokud člověku občas nevadí nějaké to nepohodlí a počítá i s tím, že se každou chvíli stane něco s čím nepočítal, bude vyloženě nadšen :-) Vše je třeba řešit chladnou hlavou a nemá cenu se rozčilovat, lepší je se jen divit. Asie je prostě úplně jiná kultura. Je dobré, když vás netlačí čas, protože pak je všechno daleko víc v pohodě.

Asie je podle toho, co jsem kde četl, i podle vlastních dojmů poměrně bezpečná. Jeden Vietnamec mi tvrdil, že Vietnam je nejbezpečnější zemí na světě, ale znáte to – nám komunisti za totáče také tvrdili, že máme to nejlepší zdravotnictví na světě. Nicméně to tvrzení není daleko od pravdy a hlavní, na co si člověk musí dát bacha, jsou kapsáři v tlačenicích větších měst. Ale třeba taková Praha na tom není lépe. Jinak se krade „civilizovaně“, když turista zelenáč sám zaplatí za zboží či službu přemrštěnou cenu.

Co se týká počasí, já jsem se do Asie vydal na konci tzv. období dešťů, ale moc zmínek o dešti v deníku překvapivě (překvapivě už jen pro to, že jsem bůh deště a kam já jedu tam lije jako z konve) nenajdete. Buď pršelo v noci a nebo to bylo třeba jen chvíli odpoledne (až na Hoi An, kde prý období dešťů právě začínalo). Můj dojem je ten, že v Čechách prší během roku podstatně více (a je to mnohem nepříjemnější, páč je větší kosa) než za celé období dešťů v Asii (já chci zpátky ...). Navíc déšť přichází celkem pravidelně třeba v určitou hodinu odpoledne a tak se dá dobře odhadovat. Říká se, že toto období má své kouzlo, protože všechno kvete a je mnohem zelenější. Globální změny klimatu se projevily i zde a deštivá sezóna už údajně není tak ostře ohraničená jako dříve. Pozor na to, že období dešťů může být v různých místech posunuto (i měsíce), např. na pobřeží a ve vnitrozemí. Období dešťů má navíc většinou tu výhodu, že je mimo sezónu a turistů je výrazně méně. Teplota je také přijatelnější (menší).
Vietnam a Laos mají neuvěřitelný turistický potenciál do budoucna. Jiná kultura, místní lidé, naprosto nádherná příroda. Jedna rada na závěr: Pokud se chystáte na podobnou cestu, dejte v práci výpověď a jeďte alespoň na půl roku. Letenka a očkování je to nejdražší, vlastní pobyt je proti tomu skoro pakatel. Měsíc je zatraceně málo, my se v podstatě jen hrozně honili z místa na místo, viděli hodně, ale velké procento času tak strávili v dopravním prostředku (což moc dovolenou nepřipomíná). Přestože Vietnam a Laos, na rozdíl od sousedního Thajska, ještě není turisty tolik objeven, stejně se mi díky časovému pressu nepodařilo dostat se více mezi místní, turisty nezatížené lidi (nebo jen hodně omezeně), což byl trošku i původní záměr.

pondělí 9. října 2006

Deník V - Hong Kong

Hong Kong


24. září, Saigon → Hong Kong

Večer jsem přiletěl do Saigonu, přespal u Panušků a dnes už se zase hrnu do letadla. Kdyby mě na to Panuškovi předem neupozornili, byl bych asi ještě více rozladěn – přestože moje letenka by už měla být včetně všech tax, v Saigonu si účtují jakousi „odletovou taxu“ $14 (od dubna 2006). Platím kartou (což se obsluze moc nelíbí, ale co se mnou mají dělat). Beru si účet, jsem zvědavý co na to cestovka.
Po tom co se naboardujeme na palubu, kapitán asi čtyřikrát ohlašuje zpoždění o 10 až 15 minut kvůli opravám letadla. Celkové zpoždění: více než hodinu.
Hong Kong. Chvíli trvá, než se na letišti zorientuju a … najdu stánek „informace“ :-) Mohl bych sice jet express vlakem do centra (jede necelou půlhodinu, 100 HKD), ale je to zbytečně drahé. Autobus, co jede asi o 20 min déle, mi vyhovuje. Bus A21 Kowloon (33 HKD). Hned po výstupu z autobusu se na mě nalepí naháněč a ukecá mě, abych se šel podívat na jeho hostel v Maridor Mansions. Je to hrůza, ale později vidím ještě mnohem horší za horší ceny. Asi po půlhodině úmorného hledání ověšen báglem, foťákem a dalšími taškami nakonec ukecám ten dvoupokoják, co jsem viděl jako první od naháněče sám pro sebe za 120 HKD na noc, když tam budu 2 noci (původně chtěl tuším 150 HKD). Podle průvodce je to hodně dobrá cena, nicméně myslím že v Chungking Mansions šlo najít teď, mimo sezónu, ještě o něco lepší (později mi nabízeli za 100 HKD, ale neviděl jsem jak to vypadá). Průvodce říká něco o tom, že někteří z cestovatelů považují pobyt v těchto dvou barácích za něco jako složení bobříka odvahy viz. Wikipedia. Potlouká se tam spousta podivných existencí a pravidelně se tu konají policejní razie. Větší zatuchlinu a zříceninu určenou k demolici jsem ještě neviděl. Přesto se v útrobách těchto baráků nachází několik baťůžkářských hostelů buď s dormitory (více lůžek ve společném pokoji) nebo mikropokojíků jejichž plocha se nepočítá na čtvereční metry ale čtvereční centimetry. Třeba já mám „koupelnu“ o ploše přibližně 1m čterečního a vešlo se do ní umyvadlo, záchod i sprcha :-). Samotná koupelna se do pokoje vešla jen proto, že druhá postel v pokojíku je jí úměrně zmenšena. Nad postelí mám televizi (ani nezkouším zapínat) a v okně nezbytnou klimatizaci. Pozor okno – to je do ulice Nathan Road (něco jako hlavní třída Kowloonu), což je opravdový luxus, neboť žádný jiný pokojík, co mi nabízeli, vůbec žádné okno neměl. Recepce hotelu je dole v pasáži a jedná se o jakýsi obchod s kabelkami. Dost mě překvapuje, že po mě chtějí zaplatit obě noci předem a ještě po mě chtějí dalších 100HKD zálohu, kterou mi pak údajně vrátí. Prý že se jim často ztrácejí klíče. (Na „recepci“ se zastavuje nějaký baťůžkář a ten mi potvrzuje, že tohle po něm chtěli také). Tohle se mi ani trochu nelíbí a dělám problémy. Vlastně po příletu z letiště (tam měli hodně blbý kurz) ani nemám HKD hotovost. Peníze předem po mě v hotelu chtěli poprvé v životě. Jdu tedy ještě vyměnit poslední USD. Po návratu ze směnárny poněkud vyměkli a zálohu na klíče mi odpustili. Platím tedy jen předem za 2 noci. Tuhle mě přespat nechají, tak jen doufám, že druhý den odpoledne tam ještě najdu svoje věci, případně mi tam nenastěhují příživníka. Tady vážně nevím, co od nich můžu čekat.
Kromě pocitu jistého dobrodružství má pobyt v těchto místech tu výhodu, že za relativně levné peníze člověk bydlí v centru a všude je to už jen kousek, třeba i pěšky.
Vyrážím do nočního Hong Kongu. Naháněč na šití obleků (Pákistánci). Znal Czechoslovakia, Pavel Nedvěd.
  • Vietnamci (Kong Hoa Sec = Česka republika), Laosané či obyvatelé Hong Kongu znají Česko především díky fotbalu. Pomohlo tomu letošní mistrovství světa. Nebýt fotbalu, jsme pro ně absolutně neznámí. Vetšinou nás odhadují na Italy, obě řeči se jim zdají podobné. Když Vietnamcům říkám, kolik jich tu u nás máme a že tu u nás hlavně prodávají oblečení, v podstatě jim to nic neříká.
U mola mě jeden čmoud přemlouvá, abych se šel podívat na hodinky. Jdu se tedy podívat, jedeme kamsi výtahem do nějakého bytu, čmoud chce zamknout – sice vidím za rohem blýskat se „drahé kovy“, ale roha beru já se slovy „this doesn't look like a shop“. Mám strach o foto výbavu a o „panenství“ :-) Čmoud naštěstí moc neprostestuje, když vidí mou rozhodnost odejít a cestou dolů mi vysvětluje, že je takhle zastrčené, protože to není zrovna legální business (kopie). Sice tomu věřím, ale nehodlám nic riskovat, pokud to není nutné. S čmoudem se další 2 dny potkávám ještě několikrát a zdravíme se jako staří známí :-)
Celý zbytek večera se kochám nádherným výhledem přes kanál na Honk Kong Island. Nejdřív zcela zištně s jedním anglánem, co si ten pohled fotí. Popovídám s ním, ale hlavně mi půjčuje kvalitní stativ, abych si mohl také udělat nějakou slušnější fotku. Ještě lepší je to potom s dvěma čínskýma holkama na molu Avenue of Stars, které tam taky fotili (no on tam vlastně cvaká skoro každý). Vzájemně se fotíme, kecáme a blbneme. Jedna dělá v manufaktuře na klece pro domácí mazlíčky a druhá se učí fotit. Musím jim pak poslat fotky. Měl jsem pocit, že bělochů jsem tam viděl víc, a proto mě překvapuje, když mě 2 školou povinné čínské holčičky poprosí, jestli je může tatínek se mnou vyfotit :-)

25. září, Hong Kong

Celý den jen tak šmajdám po městě. Správní území Hong Kongu se dělí na hlavní HK Island, kde je centrum zvané prozaicky prostě Central, samý mrakodrap, plné luxusních obchodů, několik menších přilehlých ostrovů a poloostrov Kowloon (tam bydlím, v okolí hlavní tepny Nathan Road je zase ráj pro všechny, kdo chtějí levně nakupovat skoro cokoliv), jehož molo je jen nedaleko mola HK Islandu. Na Kowloon navazují tzv. New Territories. MHD v Hong Kongu je poměrně levná a funguje velmi dobře. Vydávám se na Central trajektem Star Ferry (1.7 HKD dolní paluba, 2.2 HKD horní paluba). Je asi jedno, kam si člověk sedne, z obou palub je výhled dobrý. Hong Kong park je oáza zeleně a relativního klidu v džungli velkoměsta. Je tam muzeum čaje, „botanický“ pavilon, obrovská ptačí voliéra , kde mezi procházejícími lidmi poletují ptáci – za tu by se nemusela stydět žádná zoologická zahrada. Všude je vstup zdarma. V HK parku jsem viděl snad největší koncentraci nevěst a vůbec všelijaké svatební verbeže.
The (Viktoria) Peak – nejvyšší bod HK Islandu, odkud je dobře vidět na různé strany ostrova. Lanovka (20 HKD, zpáteční 30 HKD). Tam jsem se celkem zapotil, hodně jsem toho nachodil do kopce a z kopce, kus cesty jdu se 2 Číňany (jeden pracuje v HK). Večer je úchvatný pohled na Central a Kowloon ze shora budovy Tram Station (otevřený nedávno), který bych minul nebýt Číňana. Cestou zpátky dolů (krpál jak sviň), se bavím s příjemnou holkou z Filipín, která tam venčí fenku. Fenka se mě bojí, holka ne :-)
  • Mimochodem, pokud to nevíte, vlajka Filipín vypadá úplně stejně jako ta česká, jen má přehozené barvy (chvíli jsem si myslel, že jsem ve finanční krizi zachráněn, když jsem si asi vteřinu myslel, že tam vyměním české koruny, dolary už nebyly a euro mince nebrali).

26. září, Hong Kong

Check-out z hostelu před 11:00, za úschovu batohu na „recepci“ a každou další tašku chce 10 HKD, vydřiduch jeden. Tohle byla běžná a zadarmózní služba v každém hotelu ve Vietnamu i v Laosu. Když vidí, že tu malou tašku chci narvat do báglu, říká že mi tedy bude účtovat jen velký batoh. Fajn, nemusím si rozmačkat úplně všechno.
Jídlo u „stánku“ v pasáži – čmoud mě trochu vyšplouchl, když jsme si nerozuměli s cenou a já platil víc, než jsem čekal a tudíž mi nezbudou peníze na transport na letiště. V exchange odmítají vyměnit euromince. Nesnáším mince, měli by je zakázat. Jednak jsou těžké, blbě se s nimi operuje, každou chvíli se mi někam zakutálí a ve směnárnách je nechtějí. S balíčkem papírových kipů si teda připadám jako větší hogo fogo :-). Poslední záchrana – VISA karta v bance (trochu se děsím těch poplatků). Kvůli 200 HKD tedy dělali dost obstrukce, ale nakonec jsem spasen. Výlet do Causeway Bay. V autobusu se bavím se třemi Thajkami (doufal jsem, že mi poradí, kde mám vystoupit) a jdeme se společně modlit do chrámu k Budhovi na pobřeží. Holky jsou fakt milé. Bohužel, prý žádná nemá sebou bikiny, jak říkají (na modlitbu se asi nenosí nebo co :-) ), a tak se loučíme, protože já si sem přijel ještě naposledy užít moře. Potom ještě měníme emaily a jdu se koupat sám asi na 30 min na vzdálenější pláž, kde je méně lidí. Cestou zpět přemýšlím o návštěvě Abardeen (je tam prý skvělá možnost fotografování místních lidí, příliš nezasažených kolonizací, lovících na svých loďkách ryby), ale nakonec se rozhodnu neriskovat a vrátit se do Central a pro bágl. Udělal jsem dobře – ve městě je špička a jízda trvá déle, cestou na letiště je bouračka (posouváme se jen pomalu vpřed a nakonec objíždíme), takže časová rezerva se vyplatila. Ještě chvíli před odjezdem mi nabízí „své služby“ krásná indka (500 HKD včetně masáže, pro zajímavost :-) Na letiště dorážím poměrně na čas, nicméně letadlo stíhám jen na poslední chvíli, protože jsem se někde po check-in zdržel a nepočítal s tím, že odletová gate může být ještě přes 10 minut běhu (a to ještě většinou po urychlovacích pásech) daleko. Hong Kongské letiště je vážně obrovské. Utírám slzu. Sbohem Asie ...

neděle 8. října 2006

Deník IV - Vietnam

Vietnam


22. září, Hoi An

Ráno kupujeme letenky do Saigonu na sobotu večer ($54). Hoi An je město švadlen a krejčích. Všude jsou obchody a vystavené různé druhy konfekce. Tady vám do druhého dne ušijí za příznivou cenu na míru oblek, šaty, boty, no prostě co si vzpomenete. Jelikož už nějakou dobu uvažuji, že oblek potřebuji, byla by velká škoda toho nevyužít. Vybírám „nejlepšího krejčího v Hoi An“ :-) Oblek (nemačkavý kašmír) a košile na míru ($68). Potom mi to nedá a nechám si vzít míru ještě na kabát z vlny ($52). Petr projevuje jisté pochyby o tom, co asi tak může vědět vietnamský krejčí o české zimě, ale to mě nezastaví :-) Už mám zoufale málo peněz a tak kvituji možnost zaplatit embosovanou VISA. Dokonce bez běžných 3%, které si tu v Asii jinak běžně účtují. Jen doufám, že si to naúčtují jen jednou.
Po obědě si půjčujeme kola a jedeme na pláž, kde strávíme celé odpoledne. Je vítr a vlny jsou celkem slušné. Nemůžu říct, že bych to dobře uměl a že se mi to povede pokaždé, ale už vím, co je to svézt se na vlně – jde to i bez prkna, když se člověk dobře prohne, najede na správnou vlnu ve správný čas a zapádluje, když má. Je zataženo ale teplo, moře je ještě teplejší, takže se z něj člověku vůbec nechce. Tak tohle je opravdu dovolená. Pohodu kazí (klasicky) spoustu nabízečů a nabízeček všemožných blbostí. Prodavačka ovoce (všechny) má dlouhé rukávy, klobouk a pletené rukavice. Jmenuje se SunSun (number one) a co se týká těch rukavic - „SunSun don't like Sun“, vysvětluje.
Při vstupu na pláž se o nás přetahují lidé z restaurací na pláži. Když si dáte jídlo, máte zdarma lehátko. Několikrát odmítneme, ale nakonec nás přece jen dostanou. Časem objednáváme jídlo a já Pina Coladu. Jenže k Pina Coladě to má daleko, a tak to odmítám pít a platit (poprvé v životě), jídlo je dobré. Obsluha sice chvíli „protestuje“, chce mi udělat nový drink, což odmítám, nakonec se omlouvá, že do toho asi něco zapomněla dát.
Večer hodně prší. Zkouška u krejčího, je to vše opravdu hodně na tělo, což nemám rád a tak „poroučím“ - zvětšit.

23. září, Hoi An

Prší celou noc a ráno a celý den … Tak prý tu začalo období dešťů. To je dobrý, my jsme přijeli z míst, kde období dešťů zase pro změnu končilo. Původní plán strávit poslední odpoledne na nádherné pláži se hroutí :-( Škoda. Mohli jsme vzít dřívější a levnější letadlo do Saigonu (od Pacific Airlines), jenže kdo tohle mohl vědět. Oblek je stejně o něco menší, než bych si přál, ale co už. Stále prší a tak odpoledne proflákáme. Zajímavá „exkurze“, jak se vyrábí hedvábí. Prodávají zde různé věci z hedvábí, včetně poměrně působivých ručně vyšívaných obrazů. V manufaktuře sedí spousta holek a vyšívá. Jeden obraz se vyšívá nepřetržitě třeba 3 měsíce. Je to jeden z mála podniků, kde mají ceny napsané přímo u výrobků. Ceny jsou však poměrně rozumné a už se o nich nedá smlouvat. Vcelku seriózní a ve Vietnamu nezvyklé.
Na ulici nám všude cpou pláštěnky a deštníky, asi nevidí, že už je máme na sobě …

Docela nechápu tu drzost zcela neomaleně a beze studu cpát snídajícímu člověku noviny (Viet Nam News), které mají vyškrabanou cenu a přeraženou na 30.000 VND. Za menší peníz si v Česku koupím 100 stránkový barevný týdeník … Originální cena je totiž 5.000 VND. Tak si říkám, jestli na nich není přeražený i datum z minulého týdne. Ani bych se nedivil.
Večer jedeme na letiště v Da Nang a bez problémů a zpoždění jehož jsme se obávali (tyhle večerní lety velkými letadly prý často přiletí později) odlétáme.
  • Vietnam Airlines. Zatímco na webu Vietnam Airlines svítí „Under Construction“, samotné aerolinie fungují výborně a spolehlivě. Změna času koupené letenky je zdarma a pokud let chcete zrušit, dokonce vám vrátí všechny peníze. Vážně solidní podnik.

sobota 7. října 2006

Deník III - Laos

Laos


14. září, Vinh → Phonsavanh

Ráno je vstávání děsné. V autobuse zjišťujeme, že jsme měli obrovskou kliku. Tenhle spoj jezdí jen 2x do týdne, ve čtvrtek (to je dneska) a snad ještě v neděli. Jinak bychom se dostávali jen velmi složitě. Bus stojí asi 150.000 VND, což bude asi OK, neb to vypadá, že místní platí nějak podobně. Autobus jede přes 12 hodin. Výhled cestou na hory je nádherný, moc mě mrzí, že se nedá pořádně fotit. Vypadá to, že cestu upravují a rozšiřují, jeli jsme kolem několika rozestavěných mostů. Do Phonsavanh jsme dojeli, už skoro za tmy. První, co mě v Laosu překvapilo, bylo to, že po tom, co jsme vystoupili z autobusu na nás nenaběhli motobike, nikdo nás neotravoval a nic nám necpal. Jsem snad vzduch? Člověk si tu najednou připadal až skoro méněcenný :-)
  • První dojem je takový, že Laosané jsou příjemní, a na rozdíl od Vietnamců, nejsou tak otravní. Službu vám nabídnou, když vidí, že jste bezradní či něco hledáte (i když ve větších turistických centrech jsou také dravější), ale když nechcete, stačí říct jednou ne.
  • Vietnam je relativně chudá země, Laos je ještě mnohem chudší. S Vietnamem jsou velcí kamarádi a je pro ně takový vzor, kam by se chtěli dostal. Politické zřízení (komunismus) je podobné.
Laosan z autobusu nám radil hotel a zval nás, ať se stavíme. Nakonec po delším hledání bereme jiný (i když ten, co nám radil možná nebyl tak špatný, po tom co jsme viděli ostatní) (pokoj pro 3 za $5) a domlouváme zítřejší výlet na Plain of Jars (Planina džbánů). Bez průvodce to zřejmě opět nepůjde. Udělal nám docela dobrou cenu - $7 (jiná agentura chtěla $15 a ráno se ukazuje, že ostatní z naší tour prý platili $10).

15. září, Phonsavanh, Planina džbánů

Výlet na planinu džbánů asi 9:00-15:30. U každého vstupu je velká výstražná cedule (MAG) o nevybuchlé munici a doporučení, kam se smí a kde není území ještě zcela s jistotou vyčištěno (okolí mimo hlavní trasy). Navštívíme 3 planiny. Jedná se o území, kde jsou obrovské kamenné nádoby, u nichž se zatím jen spekuluje, k čemu asi mohly sloužit. Nedávno byly zařazeny mezi světové dědictví UNESCO. Všechny džbány měly dříve i svou pokličku, ale skoro žádná už na džbánu není. Místní je časem „rozkradli“ a použili např. jako mlýnské kameny. Mezi džbány se pasou krávy a bůvoly (odpověď na mou otázku, zda je to levnější způsob odminování průvodce moc nechápe jako vtip a odpovídá, že kráva na minu nikdy nešlápne na rozdíl od turisty :-) Je to legrace, jak se mezi džbány promenádují a občas se o nějaký ten džbán podrbou. Průvodce říká, že ale nemohou zůstat přes noc venku, protože by je někdo ukradl, hned zabil a maso prodal. Je hodně upovídaný a vypráví o Laosanech, o tom jak jsou chudí a většina z nich vlastně jen pěstuje rýži, a ta než vyroste tak vlastně nemá vůbec co na práci. Můj subjektivní pocit byl stejný, viděl jsem opravdu hodně Laosanů prostě jen tak sedět u své chatrče a koukat. Průvodce na planině džbánů byl původně budhistický mnich, ale přestal být mnichem, aby si mohl najít ženskou a měl se o něj ve stáří kdo starat :-)
  • Laoský učitel či státní úředník má asi tak $30 za měsíc. Mzdu ale dostává jednou za 3 měsíce.
Odpoledne procházka po městě. Jídlo na ulici – 3 tyčinky s masem, prodavačka se jen usmívá asi mě zase pěkně natáhli :-) Stejně tak skupinka prodavaček pražených banánů s kokosem (mňam, 1.000 kip za kus). Cestou zpátky jsem zabočil do postranní uličky a tam zastavil u kluků co opravovali auto (samý smích, ale ani slovo anglicky) a potom u holek, co chodí do školy a prodavačky banánů. Holka měla za sebou jen pár lekcí angličtiny, takže to byla konverzace na „hluboká“ témata, nicméně se snažila, bylo to moc fajn a přečkal jsem tam prudký deštík. Opravil jsem jí pár hrubek v sešitě (jestli jim to na tabuli takhle napsal učitel, no tak to potěš koště) a napsal si pár laoských slovíček – líbila se jim moje výslovnost :-) Sice ještě pršelo, ale už se začalo stmívat a tak jsem se rozloučil.

16. září, Phonshavanh → Luang Prabang

Bus 8:30 (85.000 kip, my to máme za 95.000 kip od cestovky s dopravou na nové nádraží). Asi se na turisty domluvili a postavili nové nádraží (úplně stejně velké a prázdné jako to staré) až na konci města (té dlouhé nudle), takže se tam musí vzít tuktuk nebo doprava od cestovky, nehledě na to, že lístky se dají přímo a bez přirážky koupit také jenom tam. Autobus je poloprázdný, skupinka vysokoškoláků jede do školy, učitel, nebo kdo to je, rozdává všem pytlíky na zvracení. Cesta nádhernými horami s milióny serpentin, otáčíme se kolem hor neustále doleva a doprava. Zastavujeme a většina z nich zvrací. Jeden ze studentů mluví bídně anglicky. Na mou otázku, že asi necestují moc často říká, že jednou za rok na univerzitu. Studuje zemědělství.
Proč mě ani nepřekvapuje, že do uličky mezi sedadly narvali 2 motorky. Řídítka jedné mám celou dobu před obličejem. Do kufru nacpali v tom hrozným vedru živou drůbež. Jsem zvědavý, jestli to nakonec vytáhnou ugrilovaný nebo jen uvařený :-)
Luang Prabang, Phosi Guesthouse II, mám single room, $3 noc. Je to tu už skoro jako ve Vietnamu, naháněči se o nás perou (skoro mi to už začalo chybět). Jeden mi dal vizitku na Hotel a jede celou dobu za námi. Když jeho hotel nechceme a chceme do centra, naštve se a chce vizitku zpátky. Večeře na břehu Mekongu. Laoská masáž ($3, body, 1 hodina). Vietnamská se mi zdála lepší, tahle je víc o mačkání, občas to bolelo (až občas nechápu, kde se v těch křehkých holkách bere tolik síly), ale bylo to dobré. Petra má hezčí masérku než já, ale zas tak to nevadí, aspoň na ní líp vidím :-)

17. září, Luang Prabang

První den procházka po městě. Je to opravdu nádhera, asi nejhezčí město jaké jsem zatím v Asii viděl. Všude je to samý chrám (Wat). Kluci – budhištičtí mniši si se mnou rádi povídají, často začínají rozhovor sami, aby si procvičili angličtinu
  • Stát se budhistickým mnichem je pro chudého kluka z vesnice asi jediná (nebo nejjednodušší) možnost, jak se vymanit z chudoby a dostat se ke slušnému vzdělání. Krom jiného se tam naučí anglicky, což jim otevírá cestu minimálně k lukrativnímu turistickému businessu. Jako mniši mohou skončit prakticky kdykoliv.
  • Záchody v restauraci v Laosu jsou, vlastně někdy nejsou – no sedíme v celkem slušné restauraci na břehu Mekongu. Jít na malou není problém, ale na velkou – ochotně mě posílají přes ulici k sobě domů, jdu do schodů, chodbou, přes obývák kde si hrají děti až do soukromé koupelny ...

Večer je trh na hlavní třídě. Holky rozloží na silnici všelijaké zboží, hlavně oblečení, každá má svoji žárovku na malé šibeničce a celé to vypadá kouzelně. Koupil jsem si laoský úbor, košile (31.000 kip, pův $4) půjde nosit v létě ke kraťasům a kalhoty (20.000 kip) budou dobré jako pyžamo (když mě nikdo neuvidí :-).
  • Zatímco Vietnamci se snaží cizince co nejvíc natáhnout naprosto přemrštěnými cenami, Laosané většinou navrhnou cenu jen něco vyšší a ta se pak dá usmlouvat jen trošku. Cizinec ale i tak nespíš zaplatí o něco více než místní.

18. září, Luang Prabang, 2. den

Dvojitý výlet od našeho hotelu (opět nejlevnější, co jsem tak z nabídek dostali, $7) – ráno cesta lodí po Mekongu – jeskyně s pohřebištěm budhů, Whiskey village (tkadlena, ruční práce), škorpion v rýžové pálence. Z výletu nás přivezli pozdě, takže jsme neměli skoro vůbec čas se najíst (přestože nás přesvědčovali, že se to stíhá), což nebylo moc příjemné, protože večer musíme chytit autobus a na jídlo zase nebude čas. Druhý výlet k vodopádu Kouangsi minibusem. Naprosto nádherné místo pod vodopádem se spoustou bazénků, kudy protéká řeka. Polorozpadlá dřevěná stavba, pravděpodobně po francouzích. Cestou si povídám s Inbalbi – Izraelkou (22). Shodujeme se, že na vodopád jsme si měli nechat celý den a na pohřebiště budhů se možná i vykašlat.
Večer sedáme do nočního busu a netušíme jaké utrpení nás ještě čeká.

18.-19. září, noční VIP express bus do Vientiene

Cesta busem 19:00-6:00. Designéra zadních sedaček toho autobusu bych tam nechal posadit na 10 hodin, tak jako jsem tam musel sedět já (cestující přede mnou si klopili sedačky), a pokud to není invalida bez nohou, po 5ti hodinách by spáchal harakiri (a nemusel by to být zrovna japonec). Okno vedle mě bylo rozbité a nešlo pořádně zavřít, takže mi celou cestu táhlo na krk a obvzláště mě to potěšilo, když začalo pršet. Bylo potřeba to každých párminut dovřít. Přes to všechno by se možná snad dalo i trochu spát, protože únava byla značná, kdyby nám neustále nad hlavou z nakřáplého repráku nehrál neúměrnou hlasitostí loaský pop. Měl jsem chuť deflorovat reproduktor šroubovákem, už vím jak vypadá opravdové zoufalství (zvlášť když u sebe nemáte ani šroubovák). Asi po 6-ti hodinách se nám na jedné zastávce podařilo složitě vyřídit řidiči, aby to vypnul (jinak nemožné, protože ulička byla ucpaná věcmi a lidmi sedícími na plastových židličkách). Zdálo se, že to řidič asi na 3 hodiny pochopil, než ten randál zase zapnul. Ráno vysíleni dorážíme do Vietntiene a na nádraží se připojujeme ke skupině 3 lidí a bereme tuktuk do centra (5.000 kip, původně chtěli $5 za všechny).

19. září, Vientiene

O Vietniene se říká, že je to největší vesnice v Asii. Není tam ani nic moc zajímavého k vidění. Bohužel tu musíme strávit 2 dny, protože jediný „rozumný“ autobus jede jen večer a potřebujeme se aspoň jednu noc vyspat přibližně jako lidi. Ten „rozumný“ autobus totiž pojede 22 hodin (když to dobře půjde) – Da Nang.
Výlet po městě, po dlouhém ukecávání domlouváme „okružní jízdu“ ($4 za všechny) od „vítězného oblouku“ Patousai (opravdu vypadá skoro jako vítězný oblouk v Paříži) ke zlatému watu That Luang. Tam spácháme prohlídku, přičemž náš tuktukář na nás zatím počká a v klidu se prospí (má přece kšeft :-), potom na south bus station, kde jsme strávili asi hodinu výběrem a domlouváním autobusu (zoufalství). Pak zpět k oblouku. Cena za tuktuk byla dobrá, původně chtěl 50.000 kip jen za jednosměrnou cestu na bus station. Domluvili jsme si ho i na zítřejší cestu na bus.
Oběd na tržišti (asi 10.000 kip, zatímco snídaně ve francouzské kavárně za 25.000 kip)
Večer sedíme na břehu Mekongu, dáváme LaoBeer (super cena, točený 1litr = 9.000 kip). Zajímavý mix: my Češi sedíme na loaském břehu Mekongu, popíjíme laoské pivo v ruské restauraci a jíme boršč, přitom koukáme do Thajska. Petra píše francouzský pohled. Je dost možný, že ty smradlavý sušený sépie, co nám tu prodavačky nabízejí jsou původně Vietnamský. Panuškovi tu po česku ukradnou pro tátu sklenici :-) Večer se mrkneme do nějakého klubu s živou muzikou a jdeme spát.
Za řekou v Thajsku, co ten večer vypadalo tak klidně, je zrovna státní převrat a v ulicích je armáda. To se ale dozvídáme o něco později.

20. září, Vientiene

Celý den flákanda, muzeum – úplně o ničem. Thajská tradiční masáž (tělo + hlava 1:15, $4).
  • Zatímco vietnamská masáž je taková více mazací (z ostatních asi nejvíce podobná naší sportovní), laoská je celá mačkací (občas to až bolí), tak tradiční thajská je spíš tlačící a rovnací fyzioterapeutická

20. - 21. září, Vietniene → Da Nang

Autobus odjíždí těsně před 19:00 a je překvapivě poměrně prázdný. Noc strávím vleže na zadních sedačkách, což by docela šlo, kdyby opět celou noc nevyhrávali z rádia nebo dokonce nepouštěli z videa estrády a la TV Nova. Přemýšlím, jestli je horší Novotný nebo to vietnamský mektání, tišší by to bylo snesitelnější. Špunty do uší to řeší jen částečně (neslyším motor, neslyším vrzání autobusu, zato velmi zřetelně vše z televize).
Ráno zjišťujeme, že jsme na jiné hraničním přechodu, než nám tvrdili při koupi jízdenky na nádraží. Místo v Lao Bao jsme na Cao Treo – tomu jsme se chtěli vyhnout, abychom na něm nemuseli hodiny čekat, než ho otevřou. To musí být zase nějaká speciální vietnamsko-laoská logika, že autobus vyjíždí v 19:00, aby po pár hodinách jízdy čekal 5 hodin na hranicích. Hranice se otevírají v 7:00 a k přepážce se narvou všichni lidé z ostatních autobusů, čekající stejně jako my. Vyspat nás ale nenechali a z autobusu nás vyhnali už v 5. Nechápeme důvod, nicméně pak se ukazuje, že celý zadní prostor narvali ledničkami. Z hranic vyjíždíme až v 9, neboť nám nechtěli vrátit naše pasy, dokud jsme jim nedali úplatek („stamp for one dolar“). Odmítáme platit, případně požadujeme stvrzenku, což ale odmítají. Pasy nám prostě nevrátí, dokud jim nezaplatíme. Opsali jsme si číslo na visačce jednoho z úředníků, než si je postupně stačili sundat. Jsem hodně naštvaný, protože nikde není dovolání a nic s nimi nehne (navíc ani nemám drobné dolary). Vytahuji foťák a korupci fotím, čímž si dost koledujeme, ale už je mi to všechno jedno, nasranost je mnohem větší než strach – mohli by nás vydrtit třeba přehrabováním se v batožině nebo nás tam nechat čekat třeba den, ale po zaplacení nás naštěstí pouští a ani celník, který nás potom ještě kontroluje znovu v autobuse, už nic nechce.

Více info s mými špionážnímí fotkami sepsal Petr tady: http://nenya.ms.mff.cuni.cz/~panuska/saigon/corruption/
  • Přestože oficiálně je korupce samozřejmě nežádoucí, je naprostou samozřejmostí a vlastně takovou dobrovolnou tradicí při jednání s úřady. Místním to připadá úplně normální, jsou na to zkrátka zvyklí.
Při odjezdu málem zapomeneme vzít 2 nešťastníky, naštěstí se na to přišlo včas :-) Cesta horami je opět krásná a okolí připomíná Ha Long Bay či Ninh Binh, jen je to bez vody.
  • Je neuvěřitelné, kolik se na hlavní silnici (či ulici ve vesnici) fláká krav a buvolů. Většinou stačí zatroubit a klidí se z cesty. Očima říkají „se neposer, kam tak ženeš“, zvláště buvoli jsou legrační. Většinou je míjíme jen o několik centimetrů. Vlastně se troubí pořád, jen na malé psi se netroubí...
Právě nám bouchla pneumatika. Vyměňujeme ji za ještě sjetější rezervu a pokračuje se dál. Ve Vietnamu moc neprší, takže vzorek je vlastně nanic, slicky mají přece na suchu lepší grip :-)

  • Být po delší dobu zavřen na menším prostoru s Vietnamci, může být pro relativně civilizovaného Evropana poněkud frustrující. Škrtnutá cigareta v kolečku je jen takový legrační obrázek. Lhostejno či na nádraží, ve vlaku či autobusu. Aby bylo jasno, já už jsem militantní nekuřák. Na úřadě ve frontě se na vás tlačí jejich malá ulepená tělíčka, pokud možno se cigárem v ústech. V autobuse na vás třeba ve 3 ráno útočí neúměrně hlasitá umělohmotná Vietnamská midi „hudba“ z 10“ středových reproduktorů s 50% zkreslením, skvělá to akustická zbraň na bělochy :-) Na tohle jsou i chrániče sluchu Made in UK zakoupené v české lékárně původně pro plavbu na řvoucím fastboatu krátké :-( Ještě že po hodině vždycky DVD nebo kazeta dojde, takže jsou 2 minuty ticha za padlé na výměnu.
  • Vietnamci se na rozdíl od Evropanů nestydí zpívat si (třeba k rádiu) mezi lidmi úplně kdekoliv. Zvláště k takovým klasickým umělým midi cajdákům (co mají třeba hodinu v kuse stále stejný rytmus).
Cesta, která měla trvat původně 22 hodin (Vientiene 19:00 → Da Nang 17:00) nakonec trvala skoro 25. Jsme vyřízení. V Da Nangu se snažíme dojet koupit si letenky – trošku stres, protože jen o pár minut nestíháme. Zvláštní je, že když to nepotřebujeme, vrhají se na nás taxikáři, a teď, když zoufale rychle potřebujeme, nejede okolo nic. Bereme společnou cestu s jedním Vietnamcem z autobusu (údajně ředitel resortu na ostrově v Hoi An) – poměrně dost jsme se s ním bavili a dali 2 společná jídla. Ukecáme hotel, pokoj pro 3 (2 noci za $20, původně chtěli za noc $12). Dáme jídlo a drink (mojito) a jdeme spát.

pátek 6. října 2006

Deník II - Praha a Vietnam

Praha

Den cca -60

Rodí se myšlenka výpravy. Ozývá se mi Petr ze Saigonu s otázkou, zda-li už vím, co udělám s bonusy z práce. Trvá asi 2 sekundy, než mi došlo, co tím míní, a dalších asi 5 než se rozhodnu.

31.červenec, Den -3

Začínám panikařit, kupuji průvodce, zjišťuji že nic nevím. Očkování mám sice za sebou, ale proti malárii nemáme nikdo nic. Prvotní úvahy o přesunutí termínu o cca 3 týdny se zamítají pro takřka nemožnou realizaci u aerolinií. Itinerář cesty máme přibližně na 1 týden, zbytek už nějak vyplyne.

1.září, Den -1

Panika se zvyšuje, o malárii v Laosu dostáváme rozporuplné informace. Na výběr máme brát Lariam, po kterém se dostavují sebevražedné sklony (i když svítí sluníčko), dále brát drahý - možná i padělek - nového amerického léku Malarone (údajně bez vedlejších příznaků), také brát deoxymykoin, po kterém je zase - pro změnu - šílená alergie na slunce, a nebo se na to prostě vykašlat. Můžeme si tedy dobrovolně zvolit, jakou smrtí zemřeme. Sebevražda, otrava jater, samotná malárie nebo zákrok laoského felčara. Petra nakonec kupuje Malarone, o němž věří, že není falešný. Víra tvá tě uzdraví, jíst placebo je prý lepší než nic :-). Odlet se nakonec neposouvá, monzunové deště hravě přežijeme. Jsem přece bůh deště, a horší než na Ukrajině a Kišálandu (Chorvatsko) to nebude.
Pozn: Mám asi 4 druhy léků na průjem. To jsem na to tedy zvědav.

3.září, Den zero

14:20 vybíhám z bytu, abych byl na letišti cca 2 hodiny před odletem, jak vyžadují instrukce. Balení bylo hektické (já se snad nenapravím), nicméně zatím mi stále není jasné, co jsem zapomněl. Plánovaný odlet: 17:10 – jó kdyby. Ruzyně hlásí zpoždění asi 30 minut. Nevím proč, ale v letadle jsme na odlepení čekali dalších, zbytečných asi 40 minut. Má černá můra se splnila po vyčerpávajícím běhu přes celé Frankfrurtské letiště. Odlet na Hong Kong jsem nestihl asi o 10 minut. Děkuji vám ČSA, vzali jste mi jeden den „utrpení“ ve Vietnamu :-( V totálně propoceném tričku hledám asi půl hodiny okénko ČSA. Dostávám voucher na hotel (InterCity) kousek od letiště. Zavazadlo s čistým prádlem zůstalo někde na letišti (aspoň doufám, že se neztratí) – tímto se předem omlouvám mým budoucím spolucestujícím, prostě budu smrdět. Odesílám do Vietnamu SMS asi tohoto znění: „Zdar, operace zfajlovala, CSA sou buzici, trcim ve skopcackym hotelu odlet z HongKong 06/sep 8:50(cn767) potvrd prijem grrr“.

Vietnam

5. září, Saigon (Ho Chi Minh City)

Přílet OK, jen jsem hrozně unavený, jetlag je sviňa. Petra mě vyzvedává na letišti a jedeme za Petrem a Hungem (Vietnamský kolega z práce) na oběd. Neskutečné vedro, zvláštní „smrádek“ a téměř 100% vlhkost vás okamžitě porazí, jakmile vyjdete z klimatizované haly letiště. Stejně jako to množství lidí všude kolem. Jízda taxíkem z letiště po Saigonu je pro mě naprosto šokující zážitek. Sice jsem viděl nějaká krátká videa z dopravy už předtím, ale zažít tohle na vlastní kůži je přece jen něco jiného. V Saigonu totiž téměř neexistuje MHD, až na pár autobusových linek, ve kterých se nikdo nevyzná a jezdí v nich jen málokdo (v krátké době se prý plánuje stavba metra). Proto téměř všichni jezdí na mopedech (auta jsou většinou jen taxíky). Ulice jsou jimi totálně přeplněny. Předpis je asi jeden – vyhni se komu můžeš. Při odbočování či rozjíždění se klidně jezdí v protisměru, křižovatkou projíždí všichni najednou, pár semaforů se zavedlo teprve nedávno a v podstatě dopravu jen zdržují. Na takové množství motorek je takový systém vlastně dokonalý, člověk jen musí mít oči ne navrch hlavy, ale okolo hlavy celé. V Saigonu údajně denně zemřou na silnici 3 lidé (v Saigonu jich žije asi 8 milionů).
 Vietnamská móda na motorce, to je také kapitola sama pro sebe. Vietnamci, a hlavně Vietnamky, touží po tom být bílí (Petra říkala, že nemůže sehnat pleťový krém, který by neměl whitening) a chrání se před sluncem jak můžou. Můžete tak vidět Vietnamku jedoucí na kole, nebo na motorce, a přitom jednou rukou držící deštník, na hlavě mající klobouček, přes ústa roušku (proti prachu, pro lepší dýchání asi moc nepomáhá) a pokud mají krátkou košilku, tak ještě dlouhé hedvábné rukavice až k ramenům. Tmaví chtějí být bílí a bílí zase chodí do solárka, aby se opálili. Svět je divnej. Jak se říká, ženská neví co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane :-)

Asi po 10 minutách jízdy taxíkem se mi podaří zavřít pusu. Podobných kulturních šoků však později zažiju mnohem více. Jsem v Saigonu asi 2 hodiny a už vidím první bouračku 2 motorek. Celkem šupa. Holka si otře kolena, trošku se poklidí a vlastně se nic nestalo. Hned potom trošku sprchne, stojíme zrovna u kadeřnictví, tak se nechám ostříhat. Jednak to už potřebuju a stejně se nedá nikam jít, protože prší opravdu vydatně. Potom královská hodinová masáž jakou jsem ještě nezažil. Nohy, záda, žhavé kameny na páteři, celé tělo, obličej … Jsem jako nový člověk. Masáž Petra (40.000 VND), já (60.000 VND, chlapy mají prý větší tělo a tudíž je s nimi větší práce :-) )Večer jdeme s Hungem do české hospody. Hung si dává pivo a konverzace se odvíjí asi v tomto duchu:
- „Hungu, a to můžeš domů na motorce, když jsi měl pivo?“
- „To je úplně jedno, jestli měl nebo neměl. Stejně když mě zastaví policajt, tak dostanu pokutu.
- „???“
- „Povinné ručení tu nikdo neplatí, protože to pořadně nefunguje. Kromě policie se musí čekat ještě na agenty z pojišťovny a na to nikdo nemá čas.“
- „A jak tě donutí, abys zastavil? Vždyť je tu tolik motorek. Co kdybys prostě jel dál?“
- „Hm, to jsem ještě nezkoušel ...“
  • Saigon je něco jako český Zlín. Ho Chi Minh City zase takový náš Gottwaldov. Jsem jen zvědav, kdy ho přejmenují zpátky.
  • Ho Chi Minh je národní hrdina (komunista co osvobodil Vietnam od Američanů). V Hanoi je jeho mauzoleum, většina lidí ho uctívá a jeho podobizna je na každém rohu. Na bankovkách nenajdete jinou tvář než tu Ho Chi Minhovu.
  • Ve Vietnamu je komunismus. Ale je to takový zvláštní komunismus říznutý kapitalismem. Vedoucí úloha komunistické strany je zakotvena v ústavě a občané nesmějí „brblat“ nebo něco špatného na adresu strany říct, jinak by měli vážné problémy. Tohle mi potvrdilo víc Vietnamců, ale příliš do detailů jsme se z pochopitelných důvodů nepouštěli. Spíš jsem jim popsal jak to vypadalo před revolucí u nás a jak potom. Občané mohou například podnikat, ale třeba o nějakém bezplatném školství nebo zdravotnictví či jiném sociálním zázemí nemůže být ani řeč.

6. září, Mekong Delta

Ráno velmi brzo vstát, já to snad nedospím. Petra mi zajednala výlet do Mekong Delta ($12), nějak se mě musí zbavit. Mám strach, abych vůbec stihl přijet včas (taxi), přijedu tak tak, přičemž se vietnamka z agentury diví, že jsem tu tak brzo. Klimatizovaný autobus nás odveze asi 80km do delty. Průvodkyně mluví anglicky, i když s hrozným přízvukem (celkem milá, ještě svobodná, pochází z delty). Odtud lodí na jeden z mnoha ostrovů. Různé ochutnávky domácích „kořalek“. Na kanoi kanálem mezi palmami (1 loď = 4 turisti, 2 pádlující Vietnamci). Po obědě trochu času prozkoumat ostrov na půjčeném kole. Jel jsem společně s holandským párem. Pro okolní vietnamce musel být pohled na nás 3 asi jako pro našince pohled na přistávající talíř UFO. Alespoň něco takového se dalo vyčíst z výrazu jejich tváří. Největší dojem ve mně zanechala návštěva skromného příbytku jednoho hodně chudého Vietnamce, který nejspíš nikdy neviděl bělocha. Pozval nás na chvíli dovnitř, kde houpal malého syna v hamace. Pár posunků rukama nohama, pár fotek (dal jsem mu za to pár drobných – právě proto, že si o to na rozdíl od jiných neříkal) a museli jsme se vrátit. Zpátky cesta na fastboatu. Z přístavu „taxikolo“ k Hungovi do firmy, ulici jsem mu ukázal na mapě. (Jéje ten naříkal jak je to daleko, vyměkl jsem a dal mu trošku víc, než jsme se domluvili).
  • Vietnamci neznají mapu. Podle mapy netrefí ani do vedlejší silnice. Vláda totiž byla tak paranoidní, že povolila vydávat mapy teprve nedávno. Taxikáři, motobajkáři, či drožkaři, bez problémů trefí do každé ulice svého města nebo prostě zastaví a zeptají se a místní jim poradí.
Večeře s kolegy z firmy. Jeden dostal dárek k narozeninám. Už vím co tím Petr myslel, když říkal, že se chovají jako děti. Nalévám kořalku co jsem dovezl z Čech (Magister). I do dobré restaurace si tam člověk může vzít vlastní chlast a nikdo nic nenamítá. Dokonce vám dají vlastní skleničku, která pak s lahví koluje kolem stolu. Někteří jsou stateční, jiní se ušklíbají, je jich ale celkem dost a tak po dvou kolech je lahev prázdná. Po večeři jdeme na karaoke. Je to opravdový zážitek, ale stačilo jen jednou :-)

  • Vietnamci karaoke milují a je to nejspíš hlavní způsob moderní večerní zábavy. Zpívají moc rádi a rozhodně se neostýchají. To mě ani nepřekvapuje, spíš mě překvapuje, že je to baví i poslouchat :-) Jelikož Vietnamština je jazyk tonální (tj. jedno slovo může mít několik významů, podle toho jakým tónem ho vyslovíte), tudíž melodie písně nemůže být úplně libovolná a podle toho to s ní také vypadá... S trochou nadsázky se dá říct, že když změníte melodii písně, změníte i její text :-)
  • Vietnamská výslovnost angličtiny mi připadá tragická (horší než třeba v Laosu nebo kdekoliv jinde). Částečně bude na vině menší počet kvalitních učitelů, ale hlavní vliv bude mít nejspíše mateřština, která má zkrátka tak odlišné principy (tonální jazyk, myslím že nemá „l“, některé koncovky nevyslovují). Např. slovo „school“ vytrvale vyslovují jako [skún], „because“ je [biko], „money“ [ma nyííí] a u některých slov jsem zkrátka nepřišel na to co znamenají.

7. září, Saigon → Ha Noi

Panuškovi se mě zase potřebují na chvíli zbavit (Petra měla letět se mnou – přivezl jsem jí místo jedné hned dvě čokolády, ale je nemocná a Petr musí před společným výletem ještě chvíli chodit do práce) a tak do Hanoie odlétám sám. Letadlo tentokrát odlétá na čas, nicméně asi po dvaceti minutách jeden z pasažérů na palubě zkolabuje (problémy se srdcem), a tak se otáčíme zpět do Saigonu. Chvilku před přistáním nad Saigonem se srdce zase rozbíhá a tak přistávat nemusíme a otáčíme se zpět na Hanoi. Minibus do centra ($2, což je fajn, taxi by bylo za 8-10). Po výstupu v centru se na mě vrhlo asi 20 motorkářů pokříkujíc „Motobaj sir, motobaj“ a tahajíc mě. Odmítám a utíkám, neboť vím, že hotel je kousek a mám mapku, ale není to nic platné. Dostávám nabídku za odvoz zdarma, což je samozřejmě podezřelé, nicméně motorkář neustále tvrdí, že patří k hotelu, co mám na vizitce a kde mám zabookovaný pokoj (a zítřejší výlet do Ha Long Bay), a odvoz že patří ke službě. Po několikerém ujištění podléhám. Odveze mě kamsi mimo centrum k hotelu o němž tvrdí, že je to ono. Moc se mi to nezdá, ale jdu se podívat dovnitř. Dokonce i tam mi tvrdí nejprve, že jde o stejný hotel, co mám na vizitce, a když namítám, že je tam úplně jiné jméno, tak mi do očí tvrdí, že jde o stejného majitele, jen jiná budova. Sice asi jako debil vypadám, nicméně po chvíli pochopí, že je to tentokrát jen zdání (vyjímečně) a nakonec to vzdávají. Motorkář mít tentokrát žádná procenta ze zisku nebude. Správný hotel nakonec po dlouhém a úmorném hledání v nepředstavitelném vedru, ve spleti uliček Old Quarter nacházím sám a pěšky. Tisíce nabídek na vše možné a nemožné začínám ignorovat.
  • Ačkoliv to slušně vychovanému bělochovi z Evropy může přijít krajně neslušné, asi nejlepší taktika na odrážení všemožných a nikdy nekončících nabídek na cokoliv, odrážení naháněčů a motobajkářů a prodavačů všech (ne)možných kravin je prostě je ignorovat a dělat že tam nejsou. I slušné hlasité „No, thank you!“ nemusí hned pomoci. Jednak reagujete, což vyvolává protireakci a jednak byste brzo přišli o hlasivky. 9 z deseti bělochů žijících ve Vietnamu tedy radí IGNORUJTE :-)
Hotel poměrně drahý ($15). Tady vlastně poprvé vidím typickou asijskou koupelnu.
  • Asijská koupelna je pro nás zajímavá tím, že se v ní nacházejí všechna důležitá zařízení, jako je umyvadlo, záchod a sprcha, pokud (ne)možno nad sebou (viz Hong Kong). Sprcha nemá vlastní vaničku, ale voda teče na zem a za záchodem bývá díra do země, kam voda odtéká. Efekt to má takový, že pokaždé když jdete do koupelny, namočíte si chodidla.
Večer představení divadla vodních loutek. Loutky jsou řízeny na dlouhých tyčích pod vodou. Příběh je asi blbost i když těžko soudit, když člověk neumí vietnamsky. Zato výprava a provedení je netradiční a můžu říct, že některé pasáže byly svým zpracováním zajímavé.
Potřebuji si koupit klobouk proti slunci. Nakonec kupuji jeden, co se mi docela líbí (asi $6). Cenu jsem stáhl z původně nesmyslných 250.000 VND. Později si za to stejně nadávám, protože rozumná cena by byla tak max. 2 dolary. No nic, tentokrát jste mě dostali :-(
  • Když si v Hanoi dáte kafe a pak poprosíte o cukr, dost možná vám přinesou espresso šálek s vodou. Voda je ovšem sladká.
Centrum Hanoie je celkem malé, uprostřed je docela hezké jezero se dvěma ostrovy. Old Quarter (něco jako staré město) je plné cestovních kanceláří, dražších hotelů, obchodů a restaurací. Zajímavé je, že existuje několik ulic, kde jsou všechny obchody zaměřeny na určitý typ zboží. Chcete si koupit boty? Dobrá jděte do ulice co se jmenuje po vietnamsku „boty“. Chcete košile? ..
Jdu se najíst a sedám si ke dvěma Švédkám, které jsou tu teprve první den, ze své čtyřměsíční cesty. To bych si taky nechal líbit. Povídáme si cestou a v tu chvíli jsem přistihl kapesního zloděje, jak se mi hrabe v tašce s foťákem. Naštěstí stihl jen otevřít menší kapsu (zavřenou na zip) a štrachal rukou vevnitř. Všimnout si toho jen o půl vteřiny později, přišel bych o dost peněz. Sice mám většinu peněz na cestu v jiné peněžence schované na těžko přístupném místě, ale i tak bych by to byla nepříjemná ztráta. Holky říkali, že dnes viděli na motorce jet Vietnamce a na zadním sedadle prý bylo nohama nahoru svázané prase. Mysleli, že je mrtvé, ale když zastavil, prasátko prý zachrochtalo :-) Později někde na cestě tohle trumfnu, neb vidím na motorce prasátek víc, podle nohou minimálně 2, ale vyfotit se to bohužel nepodařilo, bylo to jen krátce a z autobusu :-(
Večer si povídám s mladým klukem z recepce hotelu. Studuje počítače. Úředník má asi $30/měsíc, IT $400-$500 na začátku, po 2 letech tak $1000. On chce rozběhnout vlastní hotel (na to potřebuje prý asi $70.000) – domluví se s někým, kdo má barák v centru, on to bude řídit a pojedou napůl. Podnikavý komunista – to jsou paradoxy :-)
  • Když se někoho zeptám (ve Vietnamu, ale i v Laosu), jaké má plány do budoucna nebo sny, každý chce mít cestovní agenturu anebo vést hotel. Asi je to v jejích očích jediná představa, jak se dostat k penězům. „Velké peníze“ totiž vidí jen u turistů. Je ale pravda, že většina lidí se kterými se bavím pracují v turismu.
Během našeho rozhovoru prochází recepcí melírovaný frajírek. Recepční tvrdí, že jde o známého vietnamského zpěváka (asi něco jako česká superstar), jenž tu má vystoupení a bydlí v tomhle hotelu. Zajímavé co si ti Vietnamci dokáží navymýšlet, aby zvýšili prestiž hotelu. Za sklem do recepce na mě mávali 2 hezké mladé holky. Recepční říkal, že prý to nejsou „kumuly“ ale jen holky odvedle – dobrý pocit. Jinak kumula prý stojí tak $6, stará nicmoc za $50 a „velmi mladá“ za $100, ale ceny střílel recepční od boku – a vůbec, co o tom může ten mlaďas vědět. Jinak Hung říkal, že u nich se holky nenabízejí moc přímo, jak je to v Evropě, ale spíš se vás třeba po masáži zeptají, jestli nemáte zájem o nějaký další entertainment...

8. září, Boat trip Ha Long Bay

Hrůza, místo abych dostal spánkový deficit, jetlag mě ničí a do 3 ráno nemůžu usnout. Před sedmou musím vstát na autobus na výlet do Ha Long Bay. Tam mě chytají první střevní potíže, naštěstí Smecta a Imodium zabírá. V autobuse si povídám se starším Japonským párem (asi 45-50), opravdu vemi milí lidé. Chudáci, opravdu je to tak, že mají jen jeden týden na dovolenou v roce, často pracují i o víkendu, bez nároku na náhradu a prý se to ještě zhoršuje. Až prý poletím do Tokia, mám kde bydlet (pár desítek minut do centra) :-) Časem se chystají do Prahy, takže jsem jim také nabídl pomoc při hledání bydlení a organizací výletu. Naneštěstí mají jen jednodenní výlet a jinou lodí,a tak se musíme rozloučit. Mimochodem je cestovka pěkně natáhla, protože za ten den platí $45 dolarů, zatímco já mám 2 dny se spaním na lodi za $30 (i to se dalo ještě o nějaké drobné pořídit levněji). Dvoudenní výlet na velké dřevěné lodi, které hádám tak 20 let, ale prý je stará max. 5 podle průvodce (turismus je tu v plenkách a předtím tu žádné takové lodě nepluly). Plavba a hlavně pohled na skály trčící z moře je fantastický. Potom kotvíme a jdeme se podívat do jeskyní s vybetonovanými chodníčky a kýčovitě osvícenými barevnými světly.
Odpoledne kotvíme u pláže (průvodce se divil, když jsem poznal, že písek, resp. pláž, je umělá) a super koupačka s nádherným výhledem. Válím se ve vodě snad hodinu, ale je tak teplá, že se ne a ne zchladit. Večer sedím u stolu u večeře s thajskou letuškou, splnil se mi můj „dětský sen“. Prý se nekoupala na pláži proto, že v Thajsku jsou pláže hezčí a voda čistší. To si snad ani neumím představit. V noci kotvíme mezi ostrovy, „ó“ jaká romantika to houpání a ten pohled na osvícené lodičky kolem. Každou romantiku (to se ve Vietnamu stane ještě mnohokrát), ale dokáže spolehlivě zabít vietnamský „business“ (a nebo přímo žebrání). Jenda holka z posádky mě asi po 20 minutách přemlouvání (rukama, nohama, posunky, smutné oči) přemluvila ke koupi perlového přívěšku, který vůbec nepotřebuji s nadějí, že už se jí snad konečně zbavím. (Nejprve mi chtěla prodat celý náhrdelník, jehož cena postupně klesla na polovinu.) Člověk těžko pochopí, jak se může nechat takhle ukecat, ale ono na té lodi před ní nebylo kam utéct. Jaké však bylo mé překvapení, když se svým záměrem prodat všechno, co tam má, pokračovala. Po dalších asi 10 minutách jsem si koupil pohled, který stejně potřebuji. Další pokusy již statečně odrážím. Perly jsou to ale pravé, v Ha Long Bay se pěstují.

9. září, Boat trip návrat

Spaní na lodi zase není taková romantika, protože v kajutě je neskutečné vedro a navíc hned za tenkou dřevěnou stěnou celou noc řve generátor. Na lodi s námi byla tlupa „zbohatlých“ původně vietnamek – v mládí se přestěhovali na Honolulu, Kalifornie a Paříže. Byla s nimi celkem legrace. Od jedné se dozvídám, proč byla holka, co mi včera večer nutila perly, tak smutná. Kromě obchodní taktiky je to i tím, že zboží prodává turistům pro svého bosse – majitele lodí (takže sama z toho zase tak moc nemá) na lodi celý měsíc, než se na chvíli vrátí domů za manželem a děckem. Těsně před odjezdem kupují perlový náhrdelník za asi 50.000 VND (domluví se Vietnamsky, a tak se dostanou na rozumnou cenu). Podobný potom vidím prodávat u stánku pro turisty za asi $100.
Odpoledne se potkávám v hotelu s Panuškama, co dorazili před chvílí letadlem ze Saigonu. Večer vyrážíme směr Lao Cai (Sa Pa) nočním spacím vlakem (asi $14, nicméně při objednání z hotelu by po nás chtěli asi 20!).
10. září, Sa Pa
Noční cesty vlakem jsme se celkem obávali, neboť jsme měli levnější lístky na tvrdší lehátka, po šesti do kupé. Kvalita a čistota vagonu byla však možná lepší než v tom slovenském, při cestě na Ukrajinu. Karta se obrátila a tentokrát jsme to byli nejspíš my, kdo tam Vietnamcům smrděl :-) Nejprve jsme měli pocit, že kvůli klimatizaci zmrzneme, Petra to nese hodně nelibě (ještě trochu kašle), nicméně později se teplota umírňuje.
  • Klimatizace (neboli magické slovo Air Condition) – bez té se žádný lepší podnik neobejde. Někdy je to vážně věc k nezaplacení, jenže „všeho s mírou“ zde neplatí. Vietnamci mají potřebu se předvádět a tudíž čím větší kosa, tím větší prestiž (podobně jako ve vietnamském autobuse – čím větší kravál z repráků, tím více si myslí, že jsou na úrovni). No znáte to, čím víc pruhů, tím víc Adidas... Jak snadné je potom v tom vedru nastydnout.
Probuzení v 5 ráno bylo kruté.
  • Možná někoho překvapí, když po vás pro opuštění perónu budou chtít lístek z vlaku, ale nebudou ho chtít při vstupu na perón. Nesnažme se pochopit vietnamskou logiku, stejně nás příště zase něčím překvapí.
  • Vietnamec vám nikdy neodpoví, že neví (pravděpodobně je to neslušné). Vždy vám poskytne informaci. Co na tom, že naprosto mylnou? Např. noční vlak z Lao Cai měl být v Hanoi prý v 8 ráno, ale na dveře bušili už v 5, abychom vstali. Vietnamci také dokáží přesvědčivě a synchronizovaně lhát, pokud z toho něco budou mít, tedy aby cizince co nejvíce odrali. Např. v Lao Cai nám ráno nádražačka řekla, že lístky z Lao Cai do Hanoi (chtěli jsme koupit předem) koupíme jen v Sa Pa. Jenže tam vám ho objedná jen hotel (zavolá na nádraží, kde jsme ho chtěli koupit) a připočítá si 50% ceny.

Lao Cai do Sa Pa v dodávce jsme usmlouvali na 25.000 VND (asi 1 hod, 40km do hor). Sa Pa je pěkné turistické městečko se spoustou hotýlků s nádherným výhledem do hor s rýžovými políčky. Nabízí se tu různé výlety do domorodých vesnic. Teprve letos se tu zavedla regulace a do vesnice se bez průvodce nesmí. Oficiální důvod je, aby se původní život ovlivňoval co nejméně, nicméně tohle stejně pořádně nefunguje. Důležité je, že si takhle cestovky víc vydělají. Ubytováváme se v hotelu Mountain View (pokoj za $6). Recepční je z kmene Tai (z jedné z vesnic dole) a vážně se mi moc líbí.
V hotelu Cat Cat objednáváme dvoudenní výlet s průvodcem do vesnic se spaním ve vesnici tzv. homestay. Recepční Cat Cat je dcera majitelky a je napůl Vietnamka a napůl Hmong. Zdá se, že místní domorodky jsou hezčí než vietnamky. Anglický přízvuk je o poznání lepší než ten vietnamský.
Dnes jsem poprvé jedl žábu (35.000 VND). Jíst se to dá, ale vepř je vepř a navíc je práce to obírat z tech malých kostiček. Na trhu nabízejí hmongské ženy různé, převážně textilní, výrobky domácí výroby, látky, ubrusy, oblečení (len, barvené indigem). Skrytě a nenápadně mi bylo nabízeno také opium. Odmítl jsem, ale nakonec mě jedna přemluvila na jednoduchý hudební nástroj (lip music organ – kenmoi), původně chtěli 30.000 VND, usmlouval jsem na 15.000 VND.
Večer jsem nechal Panušky na pokoji, ať si taky trochu užijí a šel se s recepční z Mountain View trošku projít po noční Sapě. Už byla domluvená s asi 6ti kamarádkami, takže se vůbec nedá říct, že bychom byli malá společnost. Seděli jsme na večerním „trhu“ s domorodcema, kam turisti nechodí, popíjeli apple wine, jedli grilovanou kukuřici, povídali a mělo to vážně kouzlo. Jen škoda že foťák zůstal na pokoji. V tuhle chvíli mě vážně mrzí, že jsem Panušky ukecal na dvoudenní výlet se spaním jinde a tedy další podobná procházka nebude :-(

11.-12.9, Trip po vesnicích v Sa Pa

Naše průvodkyně jménem Aču (pro turisty, jinak maminka jí říkala Lyly) byla taková svérázná a přátelská hmongská holka. Jeep nás vzal dolů do údolí, pěší tůra potom trvala něco přes 6 hodin. Lyly měla celkem těžký batoh s obědem pro nás, ale můj s foťákem byl těžší. Prošli jsme několik vesnic, ale o nějakém zastavení a komunikaci s domorodci nemůže být moc řeč. Děti většinou natahovali ručky a říkali „money, money“, což se nejspíš naučí dřív než slovíčko „máma“ v jejich rodném jazyce (ledaže by „money“ znamenalo „máma“, což se mi zdá jen málo pravděpodobné :-) ).
Lyly si notuje Backstreet Boys, ale nezná Beatles (to jsou poměry :-). Nicméně hmongská píseň zní pěkně. Cestou mi ukazuje zajímavou trávu. Má spoustu drobných dlouhých lístečků , a když o ně zavadíte, velice prudce jakoby zvadne. Takhle rychle se snad nehýbala ani masožravka, co chytala mouchy. Po čase se prý rostlina zase napřímí. Někdo mi říkal, že prý je známá pod jménem či přezdívkou „Citlivka“. Těžko říct, jak se taková schopnost vyvine, ale tipuji že je celkem účinná obrana jak nebýt sežrán bůvolem či krávou. Až na mě bude nějaká kráva na úřadu zase řvát, zkusím to taky :-)
Homestay ve vesnici Ban Ho. Večer jsme hráli s Lyly nějaké stupidní karetní hry (podobné jako jsme hráli jako děti), prší (ve Vietnamu se hraje prší!!!) a karetní drinking games (Měli jsme nějakou rýžovou pálenku a lepší domácí pálenku z jedné restaurace v Sa Pa). Během jedné hry narazil do žárovky „turbočmelák“ - brouk veliký snad 5 cm a potom na někoho znás spadl – rána jak když se na zem zřítí menší model vrtulníku. Lyly: „Don't touch him, smells like buffalo shit“.
Večer, kdy už začínalo být chladno nás Lyly bere na koupačku k řece pod vodopádem, nádhera. Ráno když slunce paří, se pro změnu jdeme koupat k teplým pramenům. Obojí je fajn nicméně opět nechápu tu logiku, proč jsme to neudělali obráceně :-) Nechám Petru a Petra, ať si užijou romantiku v teplých „kádích“ a jdu s Lyly do horské řeky. Včera jsem jí slíbil, že ji naučím plavat. Docela jí to jde, stejně se pak přiznala, že už trošku plavat uměla :-)
Potom následuje výstup nahoru do brutálního kopce, který trvá přes hodinu. Petra ho odmítá vyjít a tak jdou s Petrem okolo, já s Lyly si dám ještě oběd a pak vyrážíme tou prudší cestou. Nahoře nás nabírá jeep a vracíme se do Sa Pa. Musíme stihnout hodně brzký odjezd (dodávkou) v 5 hodin. Spěcháme s jídlem, abychom pak ještě snad hodinu jezdili po Sa Pa, než se vydáme na cestu. Před odjezdem je ještě spoustu času, vysazují nás před domluvenou restaurací. Evidentně dokonalý způsob, jak z turistů vymámit pro sebe a smluvené partnery co nejvíce „ma nyííí“.
  • Ukazuje se, že někdy je lepší podlehnout kartelu, než se za každou cenu snažit vymyslet něco jiného. Pokud je člověk spokojen s jednou službou, bývá to tak i s partnerem v kartelu. Nemusí to být možná nejlevnější způsob (i když často přijatelný), ale alespoň to funguje.

2 vietnamci ve vlaku se loučí s nějakou dívkou (oba nezávisle na sobě tvrdí, že je to jejich přítelkyně, ale možná si jen špatně rozumíme :-) a mávají jak zběsilí. Mávám z legrace taky a dostávám „polibky vzduchem“, všichni se tomu hyhňají. Mávají, jako kdyby se loučili snad na rok. Ptám se, jak dlouho se neuvidí, prý rok (ale nevím jestli se dá té informaci věřit).
Všem, kteří mě trošku znají musí být jasné, že jsem na takový výlet nemohl vyrazit bez fotovýbavy. Protože jsem se ale nemohl rozhodnou, který z objektivů nechám doma, vzal jsem skoro všechny. Hmotnost brašny je děsivá, což se zvlášť nelíbí mému rameni, protože ji z něj přes 3 týdny nesundám neb ani cena není zrovna lidová a bojím se to kdekoliv (třeba v hotelu) nechat. Co ale dělat, když potřebujete přespat ve vlaku s cizími lidmi a nevíte kdo vám tam vtrhne? Přesně za tímto účelem a pro klidnější spánek jsem obětoval celkem nemalé peníze a koupil si uzamykatelnou ocelovou síť na batoh (PacSafe). Brašnu s foťákem jsem do toho tedy na noc zašmodrchal a celé to přikurtoval železnému rámu lehátka. Proč to tady ale rozebírám? Jednak pro inspiraci – myslím, že je to výborná věc a někdy se vážně hodí (třeba když cestujete sami a musíte nechat batoh 3 minuty bez dozoru a běžet na záchod nebo co já vím …) a jednak pro pobavení z toho, co se dělo ve vlaku. Průvodčí nám totiž několikrát ukazoval, jak se máme správně zamknout v kupé a kam si máme dát batohy. Zkrátka, abych nebrali bezpečnost na lehkou váhu. Pak si všiml mé brašny v síti, přistoupil blíže a začal ji obdivně osahávat a mnout ocelová lanka mezi prsty. Nikdy nezapomenu na Petrovu památnou větu: „Hmmm...., na to budu potřebovat štípačky ...“ :-)
Naštěstí !!! je za celou noc ve vlaku nesehnal ...

13. září, Ninh Binh

Noční cesta vlakem hrůza, nemohl jsem spát, bo Vietnamec chrápal jako to český prase. Mlaskání nepomáhalo, syčení taky ne, nakonec zabrala hlasitá česká nadávka a byl klid. V 5 ráno ven (neříkal tady někdo, že v Hanoi to je až v 8?). Bereme 1.třídu vlakem do Ninh Binh, všude jsou cedulky s přeškrtnutým cigárem, ale z toho si nikdo hlavu nedělá, seřval jsem průvodčího, ať si hulí jinde.
  • Mnoho Vietnamců kouří jak fabrika. Dokonce kouří i na místech, kde je to zakázané (autobus, vlak, úřady). Naopak Vietnamka snad nekouří ani jedna a většina ani nepije. Pro ženy je to zkrátka neslušné.
Hned na nádraží nás odchytává majitel hotelu, kde necháváme věci a dohazuje nám automobil Lada před rozpadnutím (2x jsme ji museli roztlačit) za $14, která nás vezme na místo, kvůli kterému sem jedeme. Ninh Binh je nádherná miniaturní verze Ha Long Bay. Jede se na pramici. Zajímavé je, že se vesluje obráceně než jak se to dělá v česku. Tedy v česku se vesluje obráceně, tady se sedí čelem dopředu, nicméně je to energeticky mnohem náročnější. Projížďka by to byla romantická, Ninh Binh je vážně nádherný, kdyby nás během ní nezačali otravovat Vietnamky na loďkách, abychom si něco koupili. Nevědí kdy přestat. Když přestanou, jiní zase začnou. Když se zbavíme jich, budou vás otravovat sami ti, kdo nás vezou.
  • Tenhle Vietnamský business není bohužel založen na uspokojení zákazníka, resp. jeho potřeb, ale na uspokojení potřeb prodávajícího. Nutí člověku něco, co vůbec nepotřebuje za nesmyslné částky a když člověk vysvětlí, že to vážně nechce nebo už to má, začnou hrát na city a lítost. „You make me happy“ a nebo „Buy it for her ...“ ukazujíc na kolegyni. Tohle je někdy vážně dost těžké jen tak ignorovat a oni nedají pokoj, dokud člověku není tak trapně, že to nekoupí.
Trošku mě zamrzelo, když se paní a kluk co nás vezli, docela nehezky a vlezle dožadovali spropitného. Asi jsem málo pomáhal pádlovat, dal jim málo sušenek a vůbec, nekoupil jsem jim žádnou Coca-Colu.
  • Řidič Lady si cestou zpět chce povídat a zajímá ho, jak nejsilnější motorky můžeme u nás řídit. Když mu říkám, že v určitém věku neomezeně, je trošku překvapený. Ve Vietnamu totiž může mít civilista motorku max do 175ccm, větší má jen policie nebo armáda.
Nebuďte překvapeni, když si v restauraci objednáte jídlo, majitel či majitelka bezostyšně vyjdou ven, nasadí rukavice, sednou na mopeda a za chvíli se vrací z trhu s igelitovou taštičkou. V ní je maso z trhu, které vám o pár minut později přinesou na talíři. No co, alespoň je maso čerstvé a na slunci bylo maximálně jedno dopoledne :-) Už chápu, odkud je to české povzdechnutí „on tu krávu snad šel teprve podojit“, pokud pošlete vrchního pro mléko do kávy a on se dlouho nevrací. Z Asie ...
V 5 bereme vlak do Vinh. Tam jsme pozdě večer, odháníme motobiky a uděláme dobře, když se ubytujeme v hotelu u autobusového nádraží. Sice to je nicmoc pokoj za nicmoc cenu, ale asi v 11 večer objevujeme na nádraží bus do Phonsavanh. Vietnamec budí chudáka řidiče vevnitř. Rukama nohama zjistíme, že odjíždí v 6 ráno (ach jo, zase se nevyspíme). Hned potom nám frajírek Vietnamec nabízí cestu do Vientiene za $20. Je to hodně, ale zvažujeme. Petra nechce do Phonsavanh, protože se bojí banditů a nenechá si nic vysvětlit. V průvodci si totiž přečetla, že některé cesty byly v minulosti nebezpečné, pár turistů přišlo vinou banditů o život. Snažíme se zjistit současnou situaci. Lidé buď většinou nevědí, a nebo říkají, že už v tom není problém (až na týpka, který nám cpe cestu do Vientiene, pochopitelně ten by řekl cokoliv, abychom jeli jeho busem). Večer je Petra naštvaná, dlouhá debata, zvažujeme různé alternativy, ale nakonec bereme bus, což se později ukazuje jako dobrá volba.

čtvrtek 5. října 2006

Deník - Vietnam, Laos, Hong Kong 2006

V září (3.září – 27. září 2006) jsem se letěl podívat do jihovýchodní Asie. Protože se mě neustále všichni vyptávají "jak bylo?" rozhodl jsem se zveřejnit deníček z cest. V následující sérii článků najdete mé zážitky a subjektivní dojmy z této krátké krátké cesty. Potenciální cestovatelé zde jistě také najdou nějakou inspiraci.
Cestu spáchal: Petr a Petra (Panuškovi) a já. Petr je můj kolega z práce, který pracuje v saigonské pobočce naší firmy asi 9 měsíců. Vloni jsme spolu byli na Zakarpatské Ukrajině, takže už se známe a víme, že se na sebe vzájemně nemůžeme spolehnout :-)
Vedlejší posádka: Kdo se nám tak připletl do cesty...

Fotografií je děsná spousta, takže bude chvíli trvat než je zpracuju. Zatím se můžete pokochat mapou hlavní trasy. Červené čáry jsou letadlo, modré po zemi.

Mapa trasy

Kapitoly:
Ceny za služby uvádím v lokální měně, případně v USD. V době pobytu byly kurzy přibližně následující:
  • $1 ~= 22.4 Kč (US Dolar)
  • 16.000 VND ~= $1; (10.000 VND ~= 14 Kč) (Vietnam Dong)
  • 10.000 Kip ~= $1; (10.000 Kip ~= 22 Kč) (Lao Kip)
  • 1 HKD ~= 2.87 Kč (Hong Kong Dolar)
Jelikož je to to čtení na dlouhé zimní večery, celý deník se dá stáhnout a vytisknout zde (pdf).

Petr a Petra mají své postřehy o této části planety sepsány na svém blogu Vedro Saigonu.